Razmnožavanje muškatli



Najbolje pomoću mladih reznica ili popularno pelcerom. Vrhove grada orežemo i pobodemo u rastresit supstrat. Čestim orošavanjem održavamo vlagu a supstrat nije previše natopljen da ne bi došlo do truljenja. Temperatura je poželjno da bude 15-18C i to će podspešiti bolje ožiljavanje

Ono što je presudno važno za dobijanje kvalitetne buduće muškatle to je sa kakve se biljke uzima reznica.

Najbolji rezultati se postižu kada se od matične biljke uzima prava reprodukcija. Onda biljka najbolje nasleđuje i zadržava osobine kvalitetne bljke. Svako kasnije razmnožavanje umanjuje otpornost, kvalitet cvetanja, rast…

Često se ne isplati truda razmnožavati biljke koje su već stare i teško možete dobiti kvalitetan izgled bez obzira na uložen trud. Kvalitetan i dobro odnegovan rasad je preduslov da vam terasa i prostor izgledaju lepo.

Kada u našoj prodaji muževi obično nervozno čekaju svoje supruge koje kupuju muškatle ili drugo sezonsko cveće umirim ih konstatacijom. Vrednost sezonskog cveća koje će celu godinu krasiti kuću ili stan retko prelazi vrednost jednog porodičnog ručka u restoranu.
Valjda je vrednije da nam prostor cele sezone krase biljke i brinući o njima i mi ćemo biti zadovoljniji i zdraviji.



Sadnja muškatli



O samom izboru vrste viseće muškatle pišem u nastavku teksta, sada moram da naglasim neke detalje u vezi same sadnje a često se zaborave. To kasnije može usloviti slabiji prirast, manje cveta, mogućnost bolesti...Krećemo od izbora saksije









Izbor žardinjera i saksija za sadnju muškatli


- Ako ste u prilici da birate uvek izaberite žardinjeru koja ima veću dubinu.
- Veća dubina daje prostor korenovom sistemu da se bolje raširi i da uspešnije hrani nadzemni deo biljke.
- Širina i dužina posude nije toliko presudna za biljku.
- Boja i oblik je stvar lično ukusa, moj predlog što manje boja upadljiviji izgled.

Zemlja za muškatle ili supstrat za muškatle



Ako želite da vam muškatle stvarno lepo rastu i cvetaju morate im pružiti kvalitetan supstrat.
Ne morate kao ja da idete po šumi, sada je to mnogo lakše.

Postoje pakovanja gotovih smeša koje imaju sve potrebne elemente i sastojke koje biljci trebaju. Fine strukture i rastresitosti ovi gotovi supstrati odmah nakon presađivanja i omogućavaju da se korenov sistem brzo i ravnomerno širi. Usvaja hranu i vodu i brzo šalje u grane i listove tako da biljka vidno napreduje. U protivnom ako je sastav zemlje previše sabijen korenu se sporo razvija.

Na dnu posude ili žardinjere obavezno stavide drenažni sloj. To je neki materijal koji će omogućiti da se višak vode ocedi i sačuva koren od truljenja. Možete koristiti kamenčiće ako je potreban tanji sloj odnosno žardinjera nije previše duboka. Ako je saksija dublja onda i parčad stiropora može biti dobra drenaža.

Zatim saksiju punite kvalitetnim supstratom. Na ovoj stavci nikako ne treba štedeti to će biljici dati presudan izgled. Kvalitetan supstrat prepoznajete i po tome što je prilično laki i rastresiti. Sastav podseća na iseckan duvan. Kvalitetniji imaju u sebi i perlit što im dodatno
pravi rastresitost.

Sadnicu muškatle koja je obično u manjoj saksiji izvadimo i posadimo na istu dubinu na kojoj je i bila biljka. Supstrat oko biljke sabijemo ali ne previše. Dovoljno da se biljka ne može lako izvući ili iskriviti. Nakon sadnje biljku umereno zaliti i sačekati da se supstrat iscedi. Nije dobro da voda leži u tacni. Nakon dvadeset dana od presađivanja možete početi sa prihranom.


Pogledajte sledeću vest

Podeli sa prijateljima