Kada postaviti zimsku zaštitu za biljke?


Zimsku zaštitu postavite što kasnije, idealno kada se zemlja smrzne i lišće opadne, ili nakon prvog većeg snega. Ovo sprečava da biljke usled naglih promena temperature prekinu svoju fazu mirovanja. Iako možete odložiti postavljanje zaštitnih materijala, bitno je da kolčeve (koji vam pomažu u prekrivanju) zabijete pre nego što zemlja postane previše tvrda.

Kako bi vaš vrt i dalje izgledao privlačno, koristite prirodne materijale poput malča, grančica četinara, drvenih struktura ili jute. Ovi materijali se lako uklapaju u pejzaž, a bele nijanse u donjim delovima zaštite mogu se lepo stopiti sa snežnim pokrivačem.

Jednostavna (prirodna) metoda zaštite biljaka


Malčiranje je jedan od najlakših i najčešće korišćenih načina za zaštitu biljaka zimi. Ova metoda štiti korenje biljaka koje nisu otporne na hladnoću, posebno u vetrovitim područjima gde sneg ne ostaje dugo (sloj snega je takođe vid zaštite).
Nanesite sloj organskog materijala (borov malč, dekorativna kora, slama) debljine 10-15 cm preko zone korena. Ovo sprečava oštećenja uzrokovana hladnoćom. Sačekajte prvi mraz pre nego što prekrijete zonu korena, ali izbegavajte pokrivanje stabla. Na proleće, kada se zemlja otopi, uklonite malč.



Dodatne metode zaštite:


• Koristite lišće biljaka ili sloj usitnjenog suvog lišća kao barijeru protiv hladnoće.
• Napravite zaklon u obliku šatora koristeći grane četinara ili paprati. Oni zadržavaju sneg i izgledaju dekorativno.
• Ostavite stabljike i osušeno lišće višegodišnjih biljaka do proleća kako bi zadržali sneg i pružili dodatnu izolaciju.

Napomena: Slojevi rastresitog snega dobro izoluju biljke. U regijama s obilnim snegom, više biljaka može biti prirodno zaštićeno.

4 koraka za postavku zaštite:


Zaštita biljaka treba da štiti i koren i nadzemni deo biljke (deo kalema ako biljka ima). Evo kako da je postavite:

1. Pokrijte osnovu biljke slojem malča kako biste zaštitili korenje od smrzavanja i odmrzavanja;
2. Postavite četiri do pet kolčeva u zemlju oko biljke;
3. Oko kolčeva postavite agril foliju (snegobransku mrežu ili mrežu za zasenu) i dobro je pričvrstite;
4. Omotajte mrežu jutom i pričvrstite je heftalicom (ukoliko stavljate agril foliju preko nje nije potrebna dodatna zaštita).

Važno: Materijali za zaštitu ne bi trebalo da dodiruju biljke kako bi se izbeglo zadržavanje hladnoće i pojava buđi.

Agril vreće su najjednostavniji način zaštite i za njih nije potrebno obezbediti ni potporu u vidu držača. Materijal je prozračan i omogućava biljaka disanje, otporan na UV zračenje. Možete ga pronaći u vidu Agril vreća ili u vidu Agril folija (tj. materijala koji možete seći po potrebi)




Materijali koje treba izbegavati


Izbegavajte plastične omote (najlone) jer sprečavaju disanje biljaka i zadržavaju vlagu, što dovodi do stvaranja leda i truljenja. Koristite svetle materijale koji odbijaju toplotu, umesto tamnih koji je apsorbuju.

Kada ukloniti zimsku zaštitu za biljke?


Zimsku zaštitu najbolje je ukloniti u rano proleće, tokom marta ili početkom aprila, u zavisnosti od vremenskih prilika u vašem regionu. Uklonite malč koji štiti višegodišnje biljke i pažljivo skinite omote sa stabala i žbunja kako biste izbegli truljenje ili prerano puštanje pupoljaka.

Preporučujemo da ovaj postupak radite tokom oblačnih dana. Na taj način ćete smanjiti rizik od šoka kod biljaka usled naglog izlaganja sunčevim zracima.

Ako se tokom zime jave topliji periodi i postoji rizik od pregrevanja, uklonite pokrivače i zaštite što je pre moguće kako biste sprečili razvoj plesni. U slučaju kasnog mraza, zaštitu možete ponovo postaviti kako biste obezbedili dodatnu sigurnost biljkama.


Pogledajte sledeću vest

Podeli sa prijateljima